Kilye ile yolculuğumuz tarihi ile mağrur Gelibolu yarımadasına…

Güneş ve karayelin sert dansıyla olgunlaşan sebze, meyve ve zeytinlerin yetiştiği topraklarda, Trakya'dayız... El değmemiş çam ormanlarıyla yan yana, kuzey Ege havasının hüküm sürdüğü bu tarlalarda, bağlarda ve zeytinliklerin havasında eşsiz reçine ve iyot kokuları var...  Doğa ahengini koruyor. Her bir Kilye ürünü ile geçmişin kapılarını aralayalım, doğallığı doyasıya yaşayalım ve bugünün tadına varalım diye...

Kilye adını, tarihimizde derin izler bırakan Çanakkale Savaşı'na sessizce tanıklık etmiş tarihi Gelibolu yarımadasının bir ovasından alır.

Kilye serüveni, Pınar ve Selim Zafer Ellialtı'nın bağcılığa başladıkları yıllarda, yöredeki köylü kadınların kendileri için geleneksel olarak hazılrladıkları yiyecekleri; domates konserveleri, özel salamura zeytinler, taş baskı zeytinyağları, pekmezler, tahinler ve reçelleri sadece kendileri ve çocukları için yetecek miktarda üretmeleri ile başlar. Dostları ve yakın çevreleri ile paylaştıkları bu ürünler büyük beğeni toplar ve talep artar. Hal böyle olunca üretimlerini arttırarak daha büyük bir kesimle paylaşmayı dülşünürler ve bu doğultuda Kilye markasını oluşturular. Önceleri daha küçük bir ölçekte başladıkları üretimleri, daha profesyonel bir çizgiye oturur ve Kilye Doğal Ürünler işleme tesisi kurulur. Tesis 2010 yılında, Gelibolu Tarihi Yarımadası'nda bol güneşli ve rüzgarlı tarlalara, meyve bahçelerine ve asırlık zeytin ağaçlarına ev sahipliği yapan Eceabat’ta hayata geçer. Günümüzde, Kilye'yi oluşturan vazgeçilmez unsurlar markanın manifestosu olur. "Doğal, mevsiminde, katkısız ve yöresel"

Tarihi milli park sınırları içerisinde yer alan, çam ormanları ile çevrili, kuzey Ege denizi yamaçlarındaki bu verimli topraklarda eski zamanlardan beri bağcılık ve zeytincilik yapılır; tarımsal ürünler yetiştirilir. Bu bereketli topraklarda yöreye özgü; mevsiminde yetişmiş, organik veya iyi tarım uygulamaları sertifikalı tarlalardan toplanan mahsuller Kilye doğal üretim tesislerinde özenle işlenir. Keyifli sofralara uzanan Kilye doğal ürünleri; Taş Baskı Sızma Zeytinyağlar, Sofralık Zeytin Çeşitleri, Zeytin Ezmesi, soyulmuş ve doğranmuş seçenekleri ile Domates Konservesi, Domates Salçası, Közbiber, Biber Salçası, Pekmez, Tahin ve taze meyvelerden Reçel, Marmelat çeşitleri olarak sıralanır. 

Kilye zeytin işleme bölümünde, zeytinin kendine has nefasetini, koku ve lezzetini kaybetmeden tıpkı geçmiş zamanlardaki enfes rayihalı zeytinyağına dönüşmesi sağlanıyor. Geleneksel yöntemlerden granit taş baskı sistemi ile has sızma zeytinyağı elde ediliyor. Taş baskı sızma zeytinyağı elde etme sisteminin her aşamasında zeytinin asitlenmesini önleyici özel ekipman ve yöntemlere başvuruluyor, öğütme ve sıkımda hava ile teması minimumda tutuluyor. Bu sayede elde edilen sızma zeytinyağının asitlik değeri 0'a en yakın değere geliyor. Sızma zeytinyağları için kabul edilen bu değer Oleic Acid cinsinden maximum %0,08'dir. Özellikle 'Çiğ Sızma Yağ' olarak adlandırılan, taş baskı sonrasi kendiliğinden sızan zeytinyağının kepçeler ile toplanması ile elde edilen sızma zeytinyağı Kilye'nin en gurur duyarak üretttiği ve lezzet tutkunlarının vazgeçemediği ürünler arasındadır.

Mahsullerin işlenmesinde her türlü katkı ve kimyasal kullanımından özellikle kaçınılarak, doğallıklarının korunması sağlanıyor. Ambalajlamada cam malzeme tercih ediliyor. Kilye Doğal Ürünleri üretim aşamasında çevre köylerden çalışmaya gelen her yaştaki kadının emeği ve bilgisine başvuruluyor, yöreye özgü geleneklere sahip çıkılıyor. Ürünleri oluştururken geçmiş zamanlardaki çeşitlilik, yapılışlarındaki sadelik, basitlik özellikle gözönüne alınıyor.

Katkı ve kimyasal içermedikleri için tüm Kilye ürünleri açıldıktan sonra ancak "pazardan taze alınan sebze ve meyvelerin dolaplarımızda bekleyebileceği süre kadar" dayanabiliyor. Açıldıktan sonra aylarca dayanan, içlerinde koruyucu ve katkı bulunan ürünlerden olmamalarına özellikle özen gösteriliyor.

Kilye Doğal Ürünleri shop.kilye.com.tr adresli e-dükkanlarının yanı sıra Suvla Eceabat Fabrika Satış Mağazası, Ankara Suvla-Kilye Konsept Mağazası, Bodrum Marina Suvla-Kilye Mağazası ve İstanbul Perpa'daki Suvla-Kilye Konsept Mağazalarında ve Cihangir’deki Suvla/Kilye Shop ile Fenerbahçe ve Gökçeada’daki Suvla Kilye Corner' larda, ve bazı ürünleriyle İstanbul'da çeşitli şarküterilerde, Zorlu Eataly raflarında, Macrocenter, Migros ve Metro raflarında doğal ürün severlerle buluşuyor.

Kilye'nin bağ, meyve ve sebze bahçelerinden mevsiminde elde edilen sofralık üzüm çeşitleri ile Çanakkale domatesi başta olmak üzere yöreye özgü bazı meyve ve sebzeler, sadece mevsiminde taze olarak sınırlı miktarlarda Eceabat Kilye Üretim Fabrika mağazasında lezzetseverlere sunuluyor.

 

ba

shop.kilye.com.tr